KILKA PROSTYCH ZASAD UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY, W PRZYPADKU POGORSZENIA SIĘ SAMOPOCZUCIA PODCZAS WIZYTY W SAUNIE.

Udzielanie pierwszej pomocy w saunie – co każdy powinien o tym wiedzieć.

Być może, powiesz, że lepiej nie myśleć w saunie o problemach, ale lepiej być przygotowanym, do różnych nieoczekiwanych sytuacji. Przytoczone informacje odnoszą się do wiedzy z kategorii „Każdy powinien to wiedzieć”. Przeczytaj uważnie poniższy tekst i zapamiętaj jego kluczowe punkty: możliwe, że jeśli nie ty osobiście, to ktoś z twojego otoczenia w bani lub saunie będzie potrzebował twojej pomocy. Prosimy nie traktować opublikowanych tu informacji jako swego rodzaju horroru. Opisane sytuacje nie są powszechne. Ale jednak gdzieś, z kimś mogą się wydarzyć.

POMOC PRZY UDARZE CIEPLNYM W SAUNIE

Udar cieplny, jest to niebezpieczny stan, występujący z powodu przegrzania organizmu. Przegrzanie to prowadzi do zaburzenia czynności ośrodkowego układu nerwowego oraz innych układów fizjologicznych. W większości przypadków, udar cieplny staje się naturalnym skutkiem nadmiernego nagrzania pomieszczenia sauny i niewłaściwego nagrzewania ciała.

Objawy:
podwyższona temperatura ciała, skóra mocno zaczerwieniona, gorąca, drgawki, ból głowy, zawroty głowy, uczucie ciężkości w głowie, nudności i wymioty, szybki oddech, utrata przytomności.

Pierwsza pomoc:
W przypadku wystąpienia powyższych objawów, należy natychmiast opuścić saunę, zająć pozycję poziomą i próbować stopniowo (w żadnym wypadku nagle!) obniżać temperaturę ciała. Zapewnić spokój, dać dużo picia, zrobić mokry okład, skropić tułów i kończyny letnią (nie zimną!) wodą i wachlować. Udar cieplny jest o wiele bardziej niebezpiecznym stanem niż omdlenie. W związku z tym, poszkodowany będzie potrzebował wykwalifikowanej pomocy medycznej, więc należy wezwać karetkę.

POMOC PRZY OMDLENIU W BANI

Omdlenie jest konsekwencją gwałtownego odpływu krwi od mózgu. Przykład: po długim grzaniu, człowiek nagle podnosi się z półki, a krew natychmiast odpływa od głowy.

Objawy:
Objawami mogą być zawroty głowy, zaburzenia słuchu, wzroku, osłabienie, nudności, bladość. W przypadku wystąpienia takich objawów, zaleca się przyjęcie pozycji siedzącej lub leżącej oraz wykonanie kilku głębokich wdechów i wydechów. Zwiększy to szybkość przepływu krwi, dzięki czemu mózg otrzyma dodatkową jej ilość.

Pierwsza pomoc:
Jeśli jednak doszło do omdlenia, poszkodowanego należy wynieść z sauny do chłodnego miejsca, położyć na plecach i unieść nogi tak, aby krew płynęła w kierunku mózgu. Przetrzeć twarz chłodnym ręcznikiem. W większości przypadków powyższe działania są wystarczające. Przy zwykłym omdleniu, poszkodowany odzyskuje zmysły, dzięki powyższym działaniom, w ciągu 5 minut. Jeśli tak się nie stanie (poszkodowany nie odzyska przytomności), prawdopodobnie jest to poważniejsze powikłanie bądź choroba: ciężki udar cieplny, incydent mózgowo-naczyniowy (udar mózgu), śpiączka cukrzycowa czy inne stany zagrażające życiu. W takim przypadku, poszkodowany powinien mieć zapewniony spokój do czasu przybycia specjalistów zdolnych zapewnić wykwalifikowaną opiekę medyczną. Jeśli osoba jest nieprzytomna, trzeba ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej i sprawdzać czynności życiowe (oddech) w oczekiwaniu na przyjazd karetki.

POMOC PRZY OPARZENIACH W BANI LUB SAUNIE

W ciepłych pomieszczeniach zawsze jest dużo gorącej pary i gorącej wody. Najbardziej niebezpiecznym miejscem jest piec. Nieostrożne działania ze strony odwiedzających saunę mogą doprowadzić do oparzeń termicznych. Jak pokazuje praktyka, o pomoc najczęściej zwracają się saunowicze z oparzeniami I lub II stopnia. Są to oparzenia, w których nie dochodzi do uszkodzenia głębokich warstw skóry.

Pierwsza pomoc:
W przypadku oparzenia należy opuścić saunę i jak najszybciej włożyć sparzony obszar pod chłodną bieżącą wodę, schładzać przez minimum 15 min. Jeśli nie powstaną pęcherze, można nałożyć Pantenol i jałowy suchy opatrunek. Jeśli na skórze pojawią się pęcherze, nie należy ich przekłuwać ani nakładać Pantenolu, ale po schłodzeniu nałożyć suchy jałowy opatrunek i udać się do lekarza. W obu przypadkach należy podać lek przeciwbólowy (ibuprofen lub paracetamol). Poważne oparzenia wymagają wykwalifikowanej pomocy medycznej. W przypadku rozległych oparzeń lub jeśli stan poszkodowanej osoby się pogarsza (lub są pęcherze), należy wezwać karetkę i w oczekiwaniu na jej przyjazd chronić organizm przed wyziębieniem. Można podać lek przeciwbólowy (ibuprom/paracetamol).

POMOC W PRZYPADKU ZATRUCIA TLENKIEM WĘGLA W SAUNIE

Zatrucie tlenkiem węgla (czad) może mieć miejsce w przypadku, gdy używany jest piec opalany drewnem a system wentylacji jest zorganizowany w nieodpowiedni sposób. W związku z tym, „dopływ” świeżego powietrza do bani powinien być zawsze otwarty. Nawet jeżeli uważasz, że jeżeli zamkniesz „dopływ” powietrza do bani, to będzie lepiej, to i tak nie należy tego robić.

Objawy:
Pierwotnymi objawami zatrucia tlenkiem węgla są: ból i zawroty głowy, kołatanie serca, osłabienie, nudności, szum w uszach, ból głowy, wymioty. W przypadku wystąpienia takich objawów, należy opuścić saunę i wyjść na świeże powietrze.

Pierwsza pomoc:
W przypadku podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla należy bezwzględnie wezwać karetkę, która m.in. w odpowiedni sposób poda poszkodowanemu tlen. W oczekiwaniu na karetkę trzeba poszkodowanego osuszyć, chronić przed wychłodzeniem, a jeśli jest nieprzytomny, ułożyć w pozycji bocznej ustalonej.

POMOC PRZY KRWAWIENIU Z NOSA PODCZAS POBYTU W SAUNIE

Podatne na krwawienie z nosa są osoby ze zwiększonym ciśnieniem oraz kruchymi naczyniami krwionośnymi. Podwyższona temperatura w saunie może wywoływać krwawienie. W związku z tym, należy opuścić ciepłe pomieszczenie i udać się do chłodniejszego miejsca. Tam należy, troszeczkę pochylić głowę do przodu i ścisnąć skrzydełka nosa. Można przyłożyć zimny okład na kark i nasadę nosa. Nie należy kontynuować zabiegów cieplnych. W razie trudności z zahamowaniem krwawienia można włożyć do nosa zwinięty w rulon gazik i udać się do lekarza.

JAK POSTĘPOWAĆ, JEŻELI W SAUNIE ZACZYNA BOLEĆ CIĘ SERCE

Pomoc w przypadku wystąpienia bólu w okolicy serca.

Ból w okolicy serca jest poważnym sygnałem!

  • Należy natychmiast opuścić gorące pomieszczenie i położyć się na plecach.
  • Jeśli ból nie ustąpi w ciągu 10 minut, należy koniecznie wzywać pogotowie – samoistne ustąpienie objawów już nie nastąpi.
  • Nawet jeżeli ból ustąpił, następnego dnia obowiązkowo należy zrobić EKG i pokazać je lekarzowi. Należy zapytać lekarza, czy możesz korzystać z kąpieli cieplnych.

SAUNA POSIADA MOC UZDRAWIAJĄCĄ CAŁY NASZ ORGANIZM I NALEŻY WIEDZIEĆ, JAK POPRAWNIE KORZYSTAĆ Z TEJ MOCY, ABY SIĘ NIĄ NIE SPARZYĆ

Na zakończenie. Jeżeli zamierzasz skorzystać z sauny, czy to sam czy w towarzystwie (lepiej korzystać w ten sposób), należy wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku, kiedy jest ona potrzebna.  Często, z powodu niewiedzy na temat tego, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, drobiazgu, (choć wcale nie jest to drobiazg), nie będziemy w stanie pomóc człowiekowi.

Niech wszystko, co zostało napisane powyżej, służy wyłącznie pomocy.  Na koniec należy dodać, że jeżeli zachowasz umiar, a kąpiele cieplne nie są Ci przeciwwskazane, odwiedzenie bani przyniesie Tobie zdrowie, czystość i radość.

Pamiętaj, że podstawowym 'narzędziem’ do udzielenia pomocy przy trudnych przypadkach w saunie jest… naładowany telefon komórkowy oraz dobrze wytyczona droga dla karetki (oznakowanie). W dzisiejszych czasach nie ma już wymówki pt. 'nie miałem jak zadzwonić po pomoc’.

Możesz przeczytać więcej o tym jak poprawnie korzystać z sauny oraz kiedy może być to przeciwskazaniem, a kiedy jest wskazane w tym artykule: www.saunowystaw.pl/jak-saunowac.

O autorach opracowania:

Źródło oryginału: Mobiba. Tłumaczenie: Aleksander Sztanuchin z Wieniki i Ręczniki

Opracowanie i dostosowanie do polskich wytycznych medycznych: lek. Anna Drapella & Bolesław Drapella z www.SaunowyStaw.pl

Temat pierwszej pomocy jest dla Ciebie ważny? Myślisz może o uczestnictwie w certyfikowanym kursie z pierwszej pomocy dla saunamistrzów? Napisz do [email protected] – nasz bliski znajomy, saunamistrz i ratownik medyczny, Marat Talkun, planuje organizację takich szkoleń niebawem. Zostawisz kontakt – damy Ci znać jak będzie gotowe szkolenie.

Potrzebujesz apteczki do saunarium i zastanawiasz się co powinno w niej być? Oto zestaw, jaki zamówiliśmy do Saunowego Stawu, może będzie dla Ciebie pomocny.