Który ham(m)am wolisz – turecki czy marokański?
Już za kilka dni odbędzie się u nas Wieczór specjalny z Hamamem Tureckim, a dwa tygodnie później – Wieczór specjalny z Hammamem Marokańskim. Czy wiesz czym jest hamam oraz jaka jest różnica pomiędzy tymi dwiema pięknymi ceremoniami?
Hamam jest określeniem łaźni parowej i to jest właśnie miejsce, w którym odbywa się ten zabieg. Historia hamamów sięga czasów starożytnych i do tej pory są one ważnym elementem kultury wielu krajów bliskiego wschodu i północnej Afryki. Pełnią one ważną funkcję nie tylko pod względem pielęgnacyjnym, ale również społecznościowym. W hamamach jest jak najbardziej przestrzeń na spotkania towarzyskie, rozmowy i wspólne spędzanie czasu. Ta piękna oczyszczająca ciało ceremonia jest praktykowana od tysięcy lat w tureckich i marokańskich łaźniach.
Hamam turecki to tradycyjna ceremonia oczyszczania i relaksacji, mająca głębokie korzenie w kulturze tureckiej. Rytuał rozpoczyna się od przygotowania ciała poprzez polewanie go ciepłą wodą. Po rozgrzaniu skóry następuje peeling całego ciała przy użyciu specjalnej rękawicy kessy, usuwającej martwe komórki skóry i pobudzającej krążenie krwi. Następnie ciało jest pokrywane gęstą pianą mydlaną, a masażysta wykonuje intensywny masaż, pomagając rozluźnić napięte mięśnie i przynieść uczucie relaksu. Po zakończeniu masażu następuje etap umycia i pielęgnacji włosów przy użyciu naturalnych produktów. Na zakończenie rytuału skóra jest nawilżana poprzez nałożenie specjalnego oleju, pozostawiającego ją miękką i nawilżoną.
Hammam marokański to autentyczne doświadczenie, które podkreśla tradycje pielęgnacji i przywraca równowagę między ciałem a duszą. Ceremonia zaczyna się przygotowaniem i rozgrzaniem ciała ciepłą wodą, powolnie polewaną na ciało. Podczas etapu myjącego nakładane jest na ciało specjalne mydło wykonane z czarnych oliwek. Ma ono właściwości głęboko oczyszczające skórę, regulujące wydzielanie serum oraz nawilżające. Podczas nakładania mydła wykonuje się odprężający błogi masaż. Kolejnym etapem jest peeling całego ciała przy użyciu specjalnej rękawicy kessa. Następnie ciało jest spłukiwane ciepłą wodą, dzięki czemu jest przygotowane na nałożenie glinki rhassoul, która dostarcza skórze wielu wartościowych mikroelementów takich jak magnez, krzem, miedź, wapń. Następnym elementem marokańskiego hammamu jest nałożenie oleju na całe ciało, a ostatnim etapem jest mycie włosów i ich pielęgnacja.
Który rytuał wybierzesz dla siebie?